27 maj 2015

USTROŃ - D.W "Maciejka"

Zdjęcia wykonano: 27.05.2015
Atrakcyjność obiektu: średnia
Dostępność: Obiekt niezabezpieczony
Informacje dodatkowe: stan budynku stwarza zagrożenie 

Pierwszy raz w tym budynku byliśmy dokładnie dwa lata temu - Link

Do projektowania dzielnicy uzdrowiskowej na Zawodziu Buszko i Franta dobierają sobie jeszcze jednego architekta, Tadeusza Szewczyka. Razem stają przed jednym z najtrudniejszych zadań w swojej karierze. Prace projektowe zaczynają we wczesnych latach 60. To, co zaproponują, wybiegać jednak będzie daleko w przyszłość.
Projektowany przez nich kompleks uzdrowiskowy ma zająć 200 hektarów na stoku góry Równicy na ustrońskim Zawodziu. Zgodnie z wymogami władz musi się tu znaleźć miejsce dla 7000 osób korzystających jednocześnie z wypoczynku i zabiegów leczniczych. W tym celu trzeba wybudować szpital reumatologiczny na 370 łóżek i sanatorium na 800 łóżek. Dodatkowo znaleźć się tu muszą także zakładowe ośrodki wypoczynkowe, w których pomieszczą się miejsca dla kolejnych 5600 osób. Architekci proponują, by to ostatnie zadanie rozwiązać poprzez wybudowanie 28 budynków w kształcie piramid. Budowa całego kompleksu nigdy jednak nie została ukończona. Ostatnie obiekty oddano do użytku już w nowej Polsce, w 1990 roku. Z zaplanowanych 28 budynków zrealizowano tylko 17.


Gdy budowlańcy zobaczyli ten projekt, złapali się za głowy i powiedzieli, że czegoś takiego nie wybudują. Koledzy architekci zareagowali entuzjastycznie, ale piramidy nie spodobały się budowlańcom. Mówili, że są dla nich za trudne. Na zebraniu u Ziętka oświadczyli, że nie potrafią ich zbudować. Generał zapytał: „Kto się podejmie?”. Wstał Andrzej Otrębski, dyrektor przedsiębiorstwa budowlanego Beskid, i powiedział: „Ja to będę robił”. I tak się stało - wspominał Franta

Jeszcze w 2014 roku budynek Maciejki był zabezpieczony i w miarę pilnowany co uniemożliwiało jego rozkradanie i niszczenie.
Aktualnie budynek jest w kompletnej ruinie, niektóre ściany i stropy są już w tragicznym stanie. Stwarza to zagrożenie dla wchodzących!! Sam pod częścią stropów z których kapała woda, a w niektórych miejscach leciała wręcz ciurkiem bałem się przechodzić.

Zdjęcia z czasów budowy piramidy Maciejka


Bardzo ciekawa strona z wieloma informacjami i zdjęciami CLICK

GALERIA ZDJĘĆ - 150 FOTEK 

1 komentarz:

  1. Na zdjęciu jest mój tato z gen. Jerzym Ziętkiem. Miłe wspomnienia

    OdpowiedzUsuń