17 kwi 2015

Tej historii nie można zapomnieć .... Szpital psychiatryczny Rybnik - Rybnicka Kuźnia

Początki szpitala sięgają 1915 roku, kiedy to z powodu przepełnienia szpitala psychiatrycznego przy ulicy Gliwickiej ówczesny dyrektor szpitala dr Albrecht von Kunowski odkupił obszar ziemi wraz z zabudowaniami po byłej hucie i walcowni blach w Rybnickiej Kuźni. W roku 1917 zostało tam przyjętych 60 pacjentów. Zdolni do pracy pacjenci wraz z pielęgniarzami uprawiali wiklinę oraz hodowali owce.zanim zamknięto w 1976roku szpital rozegrało się tutaj piekło.

To był wstrząsający widok – mówią świadkowie wydarzeń w Rybnickiej Kuźni.
Czerwonoarmiści w styczniu 1945 wdarli się do budynku szpitalnego, na którym wywieszona była biała flaga z czerwonym krzyżem i zamordowali w tym miejscu
  31 więźniów oświęcimskich z Marszu Śmierci
  43 pacjentów szpitala psychiatrycznego, w tym także pielęgniarkę i dwóch pracowników.

 Ich wściekłość podobno wywołało załamanie się mostu, przez który przejeżdżał sowiecki czołg.
W Rybnickiej Kuźni mieszkają do dzisiaj ludzie, którzy pamiętają straszny mord na pensjonariuszach Zakładu Psychiatrycznego.
Znany rybnicki trener biathlonu i piłki nożnej, widział na własne oczy Marsz Śmierci. – Miałem wtedy siedem lat. Mieszkaliśmy naprzeciw szkoły. Pamiętam, jak więźniowie szli w pasiakach, nie wolno im było podać nawet kawałka suchego chleba. Kto był słabszy, tego zabijano. Za nimi jechał transport i zbierał trupy – wspominał Serafin Janik.

Do dnia dzisiejszego w tym miejscu nie zachowało się niestety nic po zabudowaniach oraz pięknym parku, jedynie przy szkole na ulicy Rybackiej stoi tablica upamiętniająca to wydarzenie. Co roku uczniowie pobliskich szkół składają wieńce i znicze w rocznice tych tragicznych wydarzeń.
Inicjatorem postawienia tej tablicy było Stowarzyszenie Promocji Regionalnej "Rybnicka Kuźnia" oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Janik.

Przy rozwidleniu ulic św.M.Kolbego i Kuźnickiej stoi także krzyż z 1960 r., który został poświęcony pamięci zamordowanych w tej miejscowości. Ten lastrikowy pomnik wzniesiono, gdy wichura złamała drewniany krzyż postawiony tu zaraz po wojnie.
 
 Aktualnie to miejsce wygląda tak jak na zdjęciach poniżej

 Widok na park przed wejściem głownym
 Widok na dawny park  przed szpitalem
 Gruzowisko po byłym szpitalu. W tym miejscu stał główny budynek, za nim umieszczone były
 budynki gospodarcze.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz