18 lip 2015

USTROŃ - Dom Wczasowy "Zagłębie"

Zdjęcia wykonano: 27.05.2015
Atrakcyjność obiektu: rewelacyjna
Dostępność: Obiekt niezabezpieczony
Informacje dodatkowe:  częsciowo spalonyOddano do użytku w 1966 roku, należący do Dąbrowskiego Zjednoczonego Przemysłu Węglowego (DZPW), jednak administrowanego i utrzymywanego przez kopalnie "Czerwona Gwardia" i "Generał Zawadzki". 

Niestety mimo poszukiwań informacji nic więcej nie udało mi się ustalić. :-( Jeżeli ktoś z Was wie coś więcej proszę o info. 


9 komentarzy:

 1. Ten DW to moje wspomnienia z dzieciństwa, byłam tam wiele razy na wczasach...żal patrzeć....ale i tak dzięki za tę podróż sentymentalną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również mam dobre wspomnienia z tego miejsca. Mieszkałem tam przez 10 lat.Moj tata pracował tam praktycznie od początku od 1966 roku do 1990. spędziłem tam najlepsze chwile dziecinstwa...odwiedzam Zagłębie jak tylko mam wolną chwilę. bylem tam ostatnio z moim synem i aż serce ściska na sam widok. Szkoda że to miejsce żyje już tylko w moich wspomnieniach... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie pan to ujął :) i fajnie,ze pokazuje pan synkowi swoje wspomnienia. To wasz cudowny i magiczny czas. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Pięknie pan to ujął :) i fajnie,ze pokazuje pan synkowi swoje wspomnienia. To wasz cudowny i magiczny czas. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Również jestem zaniepokojony stanem tego obiektu. Przed dwudziestoma laty przyjechałem na krótkie wczasy do sąsiadującego D. W. Barbara, który do niedawna był użytkowany. Wówczas opuszczonymi budynkami były pozostałości po miejscowym domu handlowym i kawiarni, które w międzyczasie zostały przekształcone - chyba również dzięki gospodarnemu działaniu władz miejskich - w budynki mieszkalne. Barbarę w 1997 roku wybrałem ze względu na niskie ceny, ok. 20-30tu zł. za dobę z niektórymi posiłkami. Będące wyżej "Zagłębie" robiło wrażenie ośrodka tętniącego życiem, obecnie jest ruiną, którą można przekształcić w apartamenty. Dolne pomieszczenia nadają się na garaże, zaś górne wnętrza łatwo przekształcić w dwupokojowe mieszkania z łazienką i kuchnią. Przewiązki łączące budynki nie muszą już pełnić swoich funkcji. I tak jestem pocieszony, że obecne zamknięte obiekty wczasowe w Jaszowcu są jedynie dwa, miejsce zaś jako oaza spokoju przyciąga turystów zagranicznych głównie z Niemiec. Być może ceny konkurencyjne w Barbarze ponownie ożywiłyby obiekt, zaś podział nadających się do uratowania pozostałości "Zagłębia" i sprzedaż kilku inwestorom skutkowałaby ponownym ożywieniem budynku, który jest wykonany z solidnych materiałów, lecz przy wskutek braku zainteresowania może stać się szkieletorem lub zostać wyburzony.

   Podobne nieprzyjemne przeżycia mam z zeszłego roku. W Szczyrku moimi ulubionymi obiektami noclegowymi były PTTK, Włókniarz i Siemion. Ostatni został wyburzony, Włókniarz jest pod ochroną, zaś najtańszy i przyjazny turyście z dobrą kuchnią i kawiarnią PTTK oczekuje na fajnego zarządcę. Ubolewam również nad zamkniętym ośrodkiem "Trzy Korony" w Krościenku nad Dunajcem, który - po remoncie generalnym - był chyba najbardziej oblegany ze wszystkich ośrodków, obecnie jest wystawiony na sprzedaż.

   Usuń
 3. Uwielbiam takie opuszczone miejsca. Czasami udaje mi się tam zrobić zdjęcia .Tutaj na przykład opuszczona fabryka Prefabet w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Spędzałem w tym domu - wtedy nazywał się CZERWONE ZAGŁĘBIE wakacje w latach 80 tych. Pamiętam wystrój pokoi, korytarze, jadalnie, recepcje, pamiętam ludzi tam poznanych. To było cudowne dzieciństwo. Nie miałem pojęcia, że ten budynek tak dziś wygląda. Chce go pamiętać z tych dobrych dziecięcych lat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj byłem w Jaszowcu, długo ubolewałem nad tym, że obiekt jest zapomniany, ale wygląda na to, że ktoś się nim zainteresował. Na razie tren został zabezpieczony, a do ośrodka utworzono coś w rodzaju drogi. Na ratunek ostateczny czeka jeszcze Maciejka na Zawodziu i sąsiadujące z Zagłębiem Barbara i Wiecha, obydwa budynki w dużo lepszym stanie, idealne na hostele czy domy seniora czy do przekształcenia w luksusowe apartamenty. Okolica z widokami i ciszą zachęca aż za bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A w październiku już Zagłębia nie ma. Zostało zburzone i wygląda na to, że w tym miejscu powstanie inny, nowy obiekt. A gruz z Zagłębia posłużył do niwelacji części terenu. To chyba pierwszy tak znaczący wyłom w starym Jaszowcu; nie licząc centrum kulturalno-usługowego...

  OdpowiedzUsuń