4 maj 2015

PYSKOWICE - Parowozownia

Zdjęcia wykonano: 04.05.2015 
Atrakcyjność obiektu : rewelacyjna
Dostępność niezabezpieczony
Informacje dodatkowe: Część skansenu zabezpieczona i pilnowana


 Budynki znajdujące się na międzytorzu w Pyskowicach, tworzą zwarty kompleks zabytkowych obiektów wybudowanych pod koniec XIX w. Kompleks ten w okresie od 1879 do 1993 roku służył jako czynny zakład pracy dla lokalnych pracowników kolejowych. Lokomotywownia wachlarzowa licząca 18 stanowisk, stała się jednym  z głównych i zarazem niezbędnych obiektów kolejowych Pyskowickiego węzła kolejowego – jednego z największych na Śląsku.
 Kolej do Pyskowic dotarła 15 - go sierpnia 1879 r., kiedy to otwarto linię kolejową z Toszka do Pyskowic; była ona przedłużeniem linii z Wrocławia do Bytomia. Pod koniec XIX wieku wybudowano parowozownię i stacje rozrządową (1898 r.).  Do końca drugiej wojny światowej (Pyskowice pozostawały w granicach Niemiec) stacja była systematycznie modernizowana, powstało też kolejarskie osiedle. Rozwijała się tzw. linia piaskowa, którą transportowano piasek z Dzierżna (linia czynna do dziś).
 
Pierwotnym przeznaczeniem parowozowni był postój i obsługa parowozów, które stacjonowały i pracowały na kolejach piaskowych, wykonywano tu również drobne naprawy. 
Aktualnie znajduje się tu skansen kolejowy prowadzony przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów, które powstało w 1998 r.
W skansenie znajduje się ponad 60 unikalnych eksponatów. Kolekcję parowozów wzbogaciły m.in. eksponaty z Łaz i likwidowanego skansenu w Krzeszowicach.
Skansen kolejowy w Pyskowicach to jedyny taki obiekt na Śląsku.

Galeria Zdjęć - 04.05.2015

Info o parowozowni i skansenie LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz